• کد خبر: 2775
  • گروه خبری : اخبار استان
  • تاریخ انتشار : 21 ژانویه 2017

اقتصاد هرجامعه برخاسته از فرهنگ آن جامعه است

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان این که فرهنگ اسلام، فرهنگی است که مبتنی بر میانه روی در امور است، گفت: اقتصاد هرجامعه برخاسته از فرهنگ آن جامعه است.

به گزارش اسفدن خبر ،آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در مراسم دیدار با رییس جهاد دانشگاه استان با بیان این که انسان ذاتا موجودی فرهنگی است، اظهار کرد: اصولا اقتصاد، برخاسته از فرهنگ است.

وی با اشاره به این که فرهنگ اسلام فرهنگی مبتنی بر میانه روی در امور است، افزود: در فرهنگ اسلام،امور مالی نیز باید جنبه اقتصادی داشته باشد ولی لازم است که از افراد و تفریط در این زمینه پرهیز شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: در  فرهنگ قارونی و  بسیاری از فرهنگ هایی که افراط و تفریط درآن با قوت مشاهده می شود،انسان جایگاهی ندارد.

آیت الله عبادی با اشاره به این که در بسیاری از جوامع مادی، افراد بر پول سجده می کنند، تصریح کرد: بر اساس آیات و روایات متعدد،یکی از تنگناهای آخرالزمانی،همین سجده افراد بر پول و مادیات است.

وی در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به ضرورت مطالعه در جامعه و انجام فرهنگ سازی در این خصوص، خاطرنشان کرد: چه خوبست که با فرهنگ سازی لازم در جامعه افراد به جای هدیه دادن اقلامی همچون لوازم خانگی،اموال مادی و… به کتاب هدیه دادن تشویق شوند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی هدیه دادن هرگونه کتابی را مناسب ندانست و یادآورشد: کتاب، همانند خوراکی هاست و همانطور که برای سلامت بدن نیازمند خوراک خوب و سالم هستیم، برای تعالی روح بشر نیز به کتاب مفید، مورد نیاز است.

آیت الله عبادی عنوان کرد: شاخصه کتاب خوب آن است که نویسنده اش درآن رشته ای که قلم زده است از تبحر کافی برخوردار بوده و به اصول اخلاقی در این زمینه مقید باشد.

وی اضافه کرد: کتابهایی که افراد هدیه داده شده و یا افراد و خانواده ها به مطالعه آن می پردازند نیز باید متناسب باسن و جنس افراد باشد.

آیت الله عبادی همچنین دربخش دیگری از صحبت هایش ضمن اشاره به جشنواره شعر ابن حسام، بیان کرد: ابن حسام،یک انسان کم بی نظیر و در نوع خود بی نظیر بوده است.

وی این شاعربلندآوازه را،یک انسان معمولی ندانست و گفت: عمده اشعار وی مربوط به فرهنگ و مسایل فرهنگی و مدح اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بوده است و باید شاعران این مرزو بوم بیشتر از گذشته ارج دانسته شوند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید