• کد خبر: 822
  • گروه خبری : اخبار استان
  • تاریخ انتشار : 14 ژانویه 2016

روابط خارج از زندگی عرفی و شرعی و هجوم فرهنگ بیگانه دلایل افزایش سن ازدواج است

به گزارش اسفدن خبر ، نصرت زمانی‌پور ظهر امروز در کارگاه آموزشی سبک زندگی اسلامی که با موضوع ازدواج آسان، خانواده سالم و سیاست‌های جمعیتی برگزار شد، با بیان اینکه جمعیت جهان از سال ۱۷۰۰ تا سال ۱۹۰۰ وضعیت باثباتی داشته است، اظهار داشت: با افزایش علم و دانش و بهداشت میزان مرگ کودکان و بیماری‌ها کاهش یافت و از آن سال به بعد رشد جمعیت بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه ایران در سال ۱۲۹۰ جمعیت ۹ میلیون نفری داشته است، گفت: این میزان جمعیت در سال ۱۳۹۰ به ۷۵ میلیون نفر رسید که ۸٫۵ برابر نسبت به ۱۰۰ سال گذشته افزایش داشته است.

سرپرست مدیریت سلامت و خانواده مرکز بهداشت خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر جمعیت جهان هفت میلیارد نفر است که اکنون ایران ۷۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

زمانی‌پور با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت کشور ۱٫۳ درصد است، تصریح کرد: در حال حاضر سالانه یک میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: ایران از لحاظ جمعیت رتبه ۱۸ را در جهان و رتبه ۱۰ در آسیا را در اختیار دارد و بعد از کشورهای پاکستان و مصر سومین کشور در منطقه است.

سرپرست مدیریت سلامت و خانواده مرکز بهداشت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: بیشترین گروه سنی در سال ۹۱ در کشور میانسالان بودند که یک جمعیت فعال و شاغل هستند.

زمانی‌پور با بیان اینکه جمعیت ایران در سال ۱۳۳۵، ۱۹ میلیون نفر بوده که این میزان در سال ۱۳۹۰ به ۷۵ میلیون نفر رسیده است، اظهار کرد: جمعیت ایران در فاصله ۵۵ سال به حدود چهار برابر رسیده است.

وی با بیان اینکه کشورهای نیجریه با ۷٫۳ نفر، مالی با ۶٫۲۳ نفر و سومالی با ۶٫۱۷ نفر بیشترین نرخ باروری را در جهان داشته‌اند، افزود: سنگاپور با ۰٫۷۹ نفر کمترین نرخ باروری را داشته است و ایران با ۱٫۸۶ نفر در میان ۲۲۸ کشور جهان رتبه ۱۴۷ را دارد.

سرپرست مدیریت سلامت و خانواده مرکز بهداشت خراسان جنوبی افزایش موالید زنده، کاهش میزان مرگ، افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مهاجرت به خارج و افزایش مهاجرت به داخل را از عوامل موثر در افزایش جمعیت دانست.

زمانی‌پور تصریح کرد: کاهش سن ازدواج، کاهش فاصله بین ازدواج و بارداری، داشتن نخستین فرزند در زیر ۳۰ سال، کاهش فاصله بین فرزندان، افزایش تعداد بارداری‌ها، کاهش میزان سقط، کاهش مرده‌زایی و کاهش میزان طلاق از جمله عوامل در افزایش میزان موالید زنده است.

وی ادامه داد: ۱۱ میلیون زوج در کشور در سن باروری قرار دارند اما هنوز ازدواج نکرده‌اند.

سرپرست مدیریت سلامت و خانواده مرکز بهداشت خراسان جنوبی اضافه کرد: در سال ۹۱ در هر ساعت ۱۶ طلاق اتفاق می‌افتاد که بیشتر آن‌ها در پنج سال نخست زندگی بوده است و این رقم در سال ۹۲ به ۱۸ طلاق در هر ساعت رسید.

زمانی‌پور با بیان اینکه ۸۰ درصد از مطلقه‌ها زیر ۳۰ سال سن دارند، یادآور شد: ۱۴٫۲ درصد از طلاق‌ها مربوط به یک سال نخست زندگی و ۵۰ درصد از طلاق‌ها مربوط به پنج سال نخست زندگی می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۲۰ هزار سقط در سال انجام می‌شود که ۱۲۰ هزار مورد سقط غیرقانونی و ۱۰۰ هزار مورد به دلایل پزشکی است، خاطرنشان کرد: تعداد مجوزهای سقط صادره توسط پزشکی قانونی در سال ۹۱ کمتر از هفت هزار مورد بوده است.

سرپرست مدیریت سلامت و خانواده مرکز بهداشت خراسان جنوبی گفت: مسائل اقتصادی با ۲۰ درصد و تداخل فرزندآوری با تحصیل با پنج درصد دو علت عمده سقط هستند.

زمانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پور با اشاره به اینکه یکی از معضلات در مرگ شیوع سرطان‌ها هستند، اضافه کرد: بیشترین سرطان‌‌ها در خانم‌ها سرطان رحم و پستان است.

وی تصریح کرد: بیشترین سرطان در کشور ایران سرطان پوست است اما سرطان دستگاه گوارش در استان بیشترین شیوع را دارد.

سرپرست مدیریت سلامت و خانواده مرکز بهداشت خراسان جنوبی افزود: آمارهای سال ۸۹ نشان می‌دهد که ۴۳ هزار و ۴۵۷ مورد ازدواج در کودکان زیر ۱۵ سال به طور رسمی به ثبت رسیده که ۹۰ درصد از این آمار مربوط به دختران است.

زمانی‌پور گفت: همچنین براساس آمارهای سال ۸۹، ۳۷ هزار کودک ۱۰ تا ۱۸ ساله طلاق گرفته و یا بیوه شده‌اند و در هر سال ۸۰۰ دختر ۱۰ تا ۱۴ سال و ۱۵ هزار دختر ۱۵ تا ۱۹ سال در ایران طلاق گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه فقر مادی و باورهای سنتی از علت‌های ازدواج زودهنگام است، خاطرنشان کرد: افزایش بی‌سوادی و کم‌سوادی در میان زنان، پدیده فرار از خانه و همسرکشی از پیامدهای ازدواج‌های زودهنگام است.

سرپرست مدیریت سلامت و خانواده مرکز بهداشت خراسان جنوبی گفت: سخت بودن ازدواج (ادامه تحصیل، افزایش توقعات، نامناسب بودن شرایط اشتغال، افزایش سواد دختران و افزایش اشتغال و درآمد دختران)، بالا بودن آمارهای طلاق، روابط خارج از زندگی عرفی و شرعی و هجوم فرهنگ بیگانه و ناکافی بودن آموزش‌های مناسب از علل‌های افزایش سن ازدواج هستند
خبر گزاری فارس

نظرات کاربران

دیدگاه ها بسته شده اند.