مرحله میدانی بررسی و شناسایی آثار باستانی و تاریخی بخش مرکزی شهرستان قاینات به اتمام رسید

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از پایان مرحله میدانی بررسی و شناسایی آثار باستانی و تاریخی بخش مرکزی شهرستان قاینات به سرپرستی مستنصر قلی نژاد خبر داد.

1f927a512a9909833c7b57ab40062fc5_XL

به گزارش اسفدن خبر به نقل از نسیم قاین ، سید احمد برآبادی گفت: شهرستان قاینات با حدود ۷۵۰۲ کیلومتر مربع وسعت شامل سه بخش مرکزی، نیمبلوک و سده می باشد که بخش مرکزی این شهرستان بزرگترین بخش این شهرستان است .تنوع اقلیمی و جغرافیایی شهرستان سبب شده که زیست بوم های متفاوتی در این شهرستان شکل بگیرد.

وی افزود: از جمله این شاخصه های اقلیمی و جغرافیایی می توان به کوه های شاسکوه، کمر کوه، واراز، سرتخت و مهیار اشاره داشت که نواحی پستی چون دق اسفدن، دشت قاین و دق نمک را در میان گرفته اند. از نظر تاریخی قاین به عنوان مرکز ایالت قهستان در شرق ایران همواره از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است و نقش مرکزیت این ایالت را تا دوران صفویه بر عهده داشته است.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی بیان داشت: از این شهر و نواحی اطراف آن به کرات در منابع تاریخی دوران اسلامی یاد شده است و از آبادانی و اهمیت آن در تولید و صنعت مدارکی به جا مانده است. وجود پتانسیل ها و محوطه های مهم و تاریخی و فرهنگی کاوش شده در منطقه و نیاز به تهیه نقشه باستان شناسی جامع، لزوم برگزاری بررسی و پژوهشی فراگیر و باستان شناسانه در منطقه شهرستان قاینات – با توجه به انجام چنین پزوهش هایی در سال های اخیر در دیگر نقاط استان خراسان جنوبی- را ناگزیر ساخته بود.

برآبادی ادامه داد: لذا در آذر و دیماه سال جاری بنا به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی و مجوز پژوهشکده باستان شناسی کشور، پروژه بررسی و شناسایی باستان شناختی آثار تاریخی و فرهنگی بخش مرکزی شهرستان قاینات به سرپرستی مستنصر قلی نژاد، کارشناس ارشد باستان شناسی صورت پذیرفت که منجر به شناسایی محوطه هایی متعلق به دوره های پیش از تاریخی تا دوران پهلوی و آثار طبیعی شد.
وی افزود: پیش از آغاز عملیات بررسی و شناسایی سال جاری تعداد آثار ثبتی بخش مرکزی شهرستان قاینات شامل ۳۳ اثر طبیعی و تاریخی بود که با انجام این بررسی تعداد آثار شناسایی شده بخش مرکزی شهرستان به ۱۷۵ اثر تاریخی- فرهنگی و طبیعی افزایش یافت.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی اظهار کرد: آثار شناسایی شده این بررسی در ۷ دسته شامل ۹۹ اثر معماری (۳ آب انبار و حوض انبار، ۲ آسباد، ۲۴ آسیاب، ۲ آرامگاه و مزار، ۳ ارگ و کوشک، ۱۵ برج، ۳ بند و سد، ۳ حمام، ۱۱ خانه، ۲۱ قلعه، ۲ مدرسه، ۱۰ مسجد) ۲۰ تپه و محوطه، ۸ غار، ۱۱ درخت کهنسال، ۵ معدن و کوره، ۱ سنگ نگاره، ۱ کارگاه صنعتی و ۳۰ گورستان قابل طبقه بندی است.
برآبادی گفت: برخی از این آثار به علت دخل و تصرفات و فعالیت های کشاورزی و عمرانی بسیار آسیب دیده و یا بخش های زیادی از آنها از بین رفته و شماری از آنها همچنان در معرض خطر قرار دارندکه به زودی در این خصوص تمهیدات لازم انجام خواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید