• کد خبر: 2862
  • گروه خبری : اخبار استان
  • تاریخ انتشار : 24 ژانویه 2017

از دستاوردهای مبارک برجام؛

مردم بیرجند هم می توانند دو بار سوار ایرباس برجامی شوند!!/ وقتی دولت از ذوق زدگی برای خرید ایرباس، این هواپیما را در کشور می چرخاند

هواپیمای ایرباس برجامی طی ۱۰ و ۱۷ بهمن جاری ۴ لگ پروازی در مسیر بیرجند- تهران و برعکس خواهد داشت و باز برای اینکه بقیه مردم هم سوار بر این هواپیما شوند، به استان ها و شهرهای دیگر خواهد رفت.

به گزارش اسفدن خبر ؛ پس از گذشت یک سال از امضای برجام ایران به تمام تعهداتش عمل کرده است، قلب رآکتور آب سنگین اراک تخلیه و با بتن پر شد، جمع‌آوری سانتریفیوژها صورت گرفت، اورانیوم غنی شده از کشور خارج شد و طبق برجام دقیقاً به همه آنچه باید انجام می‌دادیم، عمل کردیم.

اما این‌ها در حالی اتفاق افتاد که طرف‌های مقابل یک قدم نسبت به تعهداتشان قدم برنداشتند؛ در صورتی که وعده داده شده بود که هیچ قراردادی را امضا نمی‌کنیم مگر این که از همان روز اجرا تمامی تحریم‌ها برداشته شود، ابتدا بهانه آوردند که تحریم‌های هسته‌ای فقط لغو می‌شوند اما در ادامه شاهد بودیم هیچ تحریمی برداشته نشد.

در ۲۳ دی ماه سال جاری نخستین هواپیمای ایرباس به عنوان اولین دستاورد برجام وارد کشور شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛  هادی سلامی مدیر کل فرودگاه های استان خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران؛ اظهارکرد: ۱۰ و ۱۷ بهمن ماه فرودگاه بین المللی بیرجند میزبان ایرباس جدید خریداری شده توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی افزود: پس از دوران طولانی که شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی امکان خرید هواپیما نداشتند در جریان مذاکراتی که پس از توافق برجام به کار بسته شد، ایران ‌ایر توانست بعد از ماه‌ها مذاکره دو قرارداد مجزا با ایرباس و بوئینگ به امضاء برساند و در مجموع ۱۸۰ فروند هواپیما با عقد قرارداد نهایی به سمت آسمان ایران حرکت خواهد کرد که این اولین دستاورد این خرید بزرگ خواهد بود.

مدیر کل فرودگاههای استان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مردم خراسان جنوبی هم حق استفاده از هواپیماهای نو و به روز را دارند گفت: این هواپیما به رجیستر EP-IFA است که به تازگی تحویل هواپیمایی هما شده است.

سلامی درمورد ایرباس ۳۲۱ بیان کرد: این هواپیما جزو هواپیماهای با بدنه متوسط و از نظر ظرفیت پرواز در حوزه کوتاه‌برد و میان‌برد قرار می‌گیرد و ظرفیت پذیرش حدود ۱۹۵ نفر مسافر را دارد.

وی افزود: طبق اعلام شرکت هواپیمایی ایران ایر، این هواپیما روزهای یکشنبه مورخ ۱۰ و ۱۷ بهمن ماه ساعت ۷:۳۵ وارد فرودگاه بین المللی بیرجند خواهد شد.

مدیرکل فرودگاه بین المللی خراسان جنوبی گفت: این هواپیما طی این دو روز ۴ لگ پروازی در مسیر بیرجند- تهران و برعکس خواهد داشت و باز برای اینکه بقیه مردم هم سوار بر این هواپیما شوند، به استان ها و شهرهای دیگر خواهد رفت.

سلامی در خصوص این گفته اش که در مجموع ۱۸۰ فروند هواپیما با عقد قرارداد نهایی به سمت آسمان ایران حرکت خواهد کرد که این اولین دستاورد این خرید بزرگ خواهد بود هم بیان کرد: بر اساس قرارداد انجام شده، این تعداد هواپیما طی ۱۰ سال به ایران تحویل خواهد شد.

در واقع سوارکردن مردم بر هواپیمای ایرباس، از دستاوردهای برجام است که اینگونه مسئولان برای آن فضاسازی و تبلیغات می کنند. اما برای خرید یک هواپیما این همه تبلیغات و بوق و کرنا کردن نیاز نبود و منتظر ماندن چندین وزیر و نماینده مجلس برای چند ساعت در فرودگاه برای ورود یک هواپیمای مرجوعی در شأن مسؤولان و مردم ایران نبود.

اکنون هم این فضاسازی ها و تبلیغات برای یک بار سوارکردن مردم بر این هواپیما، در شأن مسئولان و همچنین مردم استان نیست و این‌ها دستاوردی برای برجام محسوب نمی‌شود چرا که طبق نظرسنجی های صورت گرفته از مردم، اولویت آن‌ها خرید هواپیما نیست بلکه بیکاری و معیشت را موضوع اصلی دانسته‌اند.

این فضاسازی های مسئولان دولتی که در قطعا برای بهره برداری های انتخاباتی است در حالی است که صنعت هسته ایران  که خون شهدای زیادی برای آن ریخته شد، نادیده گرفته شده و تاکنون نه تنها هیچ امتیازی به جز یک هواپیما به ایران داده نشده بلکه دوباره تحریم ها علیه ایران تمدید شد.

اما در همه این پریشان حالی کشور پس از برجام، مسئولان تنها به همین یک هواپیما دلخوش کرده اند و آن را دستاورد بزرگی در برابر آنچه در برجام از دست داده اند می دانند.

قطعا اینکه این هواپیما به مناسبت دهه فجر در سطح کشور بچرخد تا به عنوان دستاورد بزرگ دولت به مردم معرفی شود و تمام مردم بر آن سوار شوند، هیچ دردی را از کسی دوا نمی کند و اصلا شیوه تبلیغات مناسبی از نظر مردم نیست.

در واقع بر اساس همان نظر سنجی امروز مشکل مردم بیکاری و معیشت است و قطعا پولی برای سوار شدن بر این هواپیما هم ندارند  و سوار شدن بر آن در برابر امتیازاتی که ایران از دست داده است، هیچ افتخاری برای مردم ندارد.

امروز محرومیت ها در خراسان جنوبی موج می زند، در واقع خشکسالی، بی آبی، بیکاری، تنگناهای معیشتی، اختلاس های موسسه میزان و پدیده و … به مردم استان اجازه نمی دهد که به چیز دیگری بخصوص هواپیمای ایرباس فکر کنند و اگر واقعا دولت یازدهم تدبیر دارد و می تواند مردم را امیدوار کند، گامی در جهت مشکلات یاد شده بردارد تا بتواند مردم را با خود همراه کند.

انتهای پیام/۷

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید