مدیرامور آب وفاضلاب روستایی قاین:

مشکل آب ۱۹روستای بخش مرکزی قاین تا پایان سال حل می شود/آبرسانی به ۳۵واحدی شاهیک در دهه فجر

مدیرامور آب وفاضلاب روستایی قاین گفت: با حفر چاه جدید در مجتمع حومه قاین که ۳۲لیتر برثانیه آب دارد مشکل ۱۹روستای حومه از جمله روستاهای اندریک،معواج ومهنج که مردم آن نیز خواستار رفع مشکل بی آبی بوده اندتا پایان سال حل خواهد شد.

به گزارش نسیم قائن ، در پی تماس های مکرر مردم اهالی روستاهای اندریک،معواج ومهنج با خبرنگار نسیم قائن مبنی برمشکل کمبود آب شرب دراین روستاهاوهمچنین ارسال تصاویری از سرازیر شدن آب منبع روستای مهنج دراین بحران بی آبی توسط اهالی روستا،خبرنگار ما گفتگویی با عیدی رئیس امور آب وفاضلاب روستایی قاین داشت وعلل کمبود آب شرب وهمچنین سرریز شدن منبع آب مهنج را پیگیر شد

مدیرامورآب وفاضلاب روستایی قاین گفت:مجتمع حومه که آبرسانی ۱۹روستای بخش مرکزی قاین ازاین مجتمع انجام می شدبا مشکل بی آبی شدیدی مواجه است .

عیدی افزود: این مجتمع از چاهی که حدود۲۰سال پیش حفر شده است وبا این خشکسالی های اخیر وبه خصوص دراین ۶ماه دبی آب آن پس از کارشناسی های فراوان از ۱۸لیتر درثانیه به ۶لیتر در ثانیه رسیده است تغذیه می شده است وبا توجه به این که چاه رزرو ویا چاه شماره ۲نیز در نظرگرفته نشده بود اینک مشکلاتی رابرای مردم این روستاها به وجود آورده است.

وی افزود: این ۱۹روستا از این چاه تامین آب می شوندودر حومه شهر قاین نیز قرار دارند وبالغ بر۹هزار جمعیت دارند وشبکه آبرسانی به روستانیز بسیار قدیمی است ومنابع نیز کوچک است  وبا توجه به این که این روستاها در حاشیه شهر نیز قراردارندو جمعیت آنها هم روبه رشد است وبراثر خشکسالی ها ی ۱۸ساله میزان آب از ۱۸لیتر درثانیه بعداز ۶یا ۷مرحله دبی سنجی به زیر۶لیتر در ثانیه رسیده است ؛که جوابگوی  اهالی این روستاها نیست ومدتی است که این کمبود آب با تانکر سیار جبران می شود.

عیدی در خصوص سر ریز شدن منبع آب روستای مهنج گفت: تصاویر وفیلم هایی از اهالی روستا به دست ما رسید وبلافاصله کارشناسان مابرای بررسی این مشکل به محل اعزام شدند وپس از بررسی مشخص شد که توسط افراد ناشناس شیرفلکه سمت روستای معواج بسته شده بود وبه همین دلیل منبع آب روستای مهنج سرریز کرده بود که پس از باز شدن شیرفلکه مشکل سرریزشدن  آب برطرف شد.

وی ضمن تقدیر وتشکر از مردم روستا که نسبت به این گونه موارد حساس هستند وبلافاصله پیگیر شده اند گفت:از دهیاران وشوراهای روستایی نیز خواسته ایم که دراین زمینه همکاری بیشتری با اداره آب وفاضلاب داشته باشند وچنانچه  مواردی اتفاق می افتد بلافاصله اطلاع داده شود .

عیدی افزود: همچنین پیگیر شناسایی افرادی که چنین اقداماتی می کنند هستیم  وبا شناسایی افراد طبق قانون با آنها برخورد خواهدشد.

رئیس امور آب وفاضلاب روستایی قاین گفت: گزارشات بی آبی در روستاهای قاین وبه خصوص چاه حومه قاین به فرماندار ومسئولین شهرستان وستاد استان داده شده است  که فرماندار قاین نیز وضعیت بی آبی چاه حومه را به صورت محرمانه برای استاندار ارسال کرده اندکه استاندار خراسان جنوبی ۳۰۰میلیون تومان به صورت ویژه برای آب رسانی به شهرستان قاین اختصاص داده است که از این میزان تاکنون ۹۶میلیون تومان تخصیص یافته است ومابقی در حال مبادله موافقت نامه است.

وی ضمن تقدیر وتشکر از فرماندارشهرستان واستاندار خراسان جنوبی که به صورت ویژه این موضوع را در دستور کار قرارداده اند گفت:در همین راستا چاهی به عمق ۲۲۰متربرای حل مشکل آب مجتمع حومه حفرشده است ولوله upvcبرای اولین باردراستان خراسان جنوبی دراین چاه کار می شودودرحال حاضر مراحل قانونی پروانه وبرق این چاه خارج از نوبت در حال انجام است وخط وبرق به مناقصه گذاشته شده است وبه زودی به پیکان واگذار خواهد شد.

عیدی با بیان این که تعهدمابرای سال ۹۶ است ،گفت: سعی براین است که قبل از سال جدید چاه وارد مدار شود ومشکل بی آبی مردم حل شود.

وی افزود: این چاه جدید ۳۲لیتر برثانیه آب دارد که مشکل ۱۹روستای حومه از جمله روستاهای اندریک،معواج ومهنج که مردم آن نیز خواستار رفع مشکل بوده اند حل خواهد شد.

رئیس امورآب وفاضلاب روستایی قاین در ادامه اظهارداشت:همچنین ۱۲۰میلیون تومان از سوی استاندار خارج از اعتبارات شهرستانی برای حل مشکل آبرسانی ۳۵واحدی شاهیک داده شده است که درایام دهه فجر کلنگ آبرسانی به این واحد های مسکونی نیز به زمین زده خواهد شد.

وی گفت: قول می دهیم ظرف مدت ۲ماه مشکل آبرسانی ۳۵واحدی شاهیک رانیز حل کنیم.

عیدی هم چنین از اصلاح وبازسازی شبکه های آب روستای قدیم شاهیک نیز در آینده ای نزدیک خبرداد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید