• کد خبر: 532
  • گروه خبری : اخبار ویژه
  • تاریخ انتشار : 5 ژوئن 2015

ما همیشه دوست داریم از مشکلات بگوییم و از کمبودها بنالیم ولی بد نیست خوبی های شهروندان مان را نیز ذکر کنیم که درسی برای دیگران باشد، از کارهای خیر بگوییم و از صرف برخی هزینه های مراسم شخصی و خانوادگی برای انجام امور خیر

امور خیریه به‌جای مراسم ختم سوم ، سود دنیا و آخرت

چند وقت پیش  مجلس یادبودی در مسجد جامع اسفدن  در نهایت سادگی برگزار شد. میهمانان با چای و خرما پذیرایی شدند. مجلس بی ریا و عاری از قید و بندهای غیرضروری بود. فرزندان  این مرحوم هزینه های مراسم روز سوم پدرشان  را صرف کمک به ساخت مصلای اسفدن  کردند ،که دعای بسیاری از خانواده ها بدرقه راه و زندگی این خیران است و مطمئنیم ثواب این عمل نصیب روح پدرشان می شود.البته ناگفته نماند که این سنت حسنه در چند سال اخیر توسط برخی دیگر از شهروندان نیز اتفاق افتاده است .

حجت الاسلام والمسلمین صمدی در این مراسم درخصوص لزوم برگزاری مجالس ساده برای اموات و پرهیز از اسراف و تبذیر اشاره کرد وگفت: مردم با پرهیز از هرگونه افراط وتفریط در برگزاری مجالس ترحیم ضمن کاهش هزینه های برگزاری این گونه مراسم زمینه را برای صرف هزینه های مجلس ترحیم در کارهای خیریه فراهم کنند.

در گذشته مراسم خیلی ساده برگزار می شد و بازماندگان متوفی با خرما و حلوا از میهمانان خود پذیرایی می کردند. امروز زیاده روی و تجملات به مراسم ختم نیز راه یافته است به گونه ای که هزینه های زیادی در آن صرف می شود. و این در حالی است که برخی از این هزینه ها هیچ سودی به حال میت ندارد. اما با اتخاذ یک راهکار درست می توان هزینه ها را به سود خوبی برای فرد متوفی تبدیل کرد و آن اعطای مراسم ختم  سوم ،هفتم ، چهلم و یا سالگرد به خیریه ها می باشد.

اگر هزینه بی رویه ای به صاحب عزا که بضاعت چندانی ندارد تحمیل گردد، این کار شرعا حرام است. یکی از حکمت های شرکت در مراسم عزاداری آن است که این گونه محافل انسان را به یاد آخرت بیندازد. مجلسی که یادآور خدا و قیامت نباشد و او را از دل بستن به دنیا باز ندارد را نمی توان مجلس عبرت نامید. البته این را هم باید گفت در مجالس یادبودی که اسفدنی های  محترم برای عزیزان درگذشته شان برپا می کنند شاید چیزی به نام اسراف وجود نداشته باشد اما همین هزینه های جزئی که بابت پذیرایی و تشریفات دیگر صورت می گیرد را می توان صرف امور خیریه که بعنوان صدقه جاریه می شود نمود.

امید است این حرکت ارزشمند  موجب جلوگیری از اسراف در مجالس ختم و فرهنگ سازی کمک به  بقاع خیرشود و به تک تک ما اسفدنی ها تسری پیدا کند واین نگاه در ما نهادینه شود

نظرات کاربران

دیدگاه ها بسته شده اند.