مدیرعامل کارخانه فولاد صنعت قاینات: راه اندازی کارخانه فولاد قاینات تا پایان سال ۹۵ / ایجاد اشتغال برای ۶۵۰۰ نفر

به گزارش اسفدن خبر به نقل از خاورستان ؛ اسفندیاری درباره حاشیه های مطرح شده درباره مصرف آب این کارخانه و ضرر احتمالی آن برای تحت تأثیر قرار دادن کشاورزی منطقه گفت: مصرف آب در صنایع فولاد سازی ۲ متر مکعب به ازای هر تن است یعنی دو لیتر آب به ازای هر کیلو شمش فولاد، اگر مقایسه ای با گندم داشته باشیم خواهیم دید برای تولید هر کیلو گندم ۱۳۰۰ لیتر آب نیاز است پس مصرف آب برای فولاد بسیار کمتر است.

وی با بیان اینکه ما در این کارخانه از صنایع هیبریدی استفاده می کنیم که باعث کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب می شود افزود: من تجربه ساخت کارخانه فولادسازی در اردکان را دارم که به لحاظ منابع آبی بسیار فقیر تر از قاینات بود متأسفانه برخی عدد کلی سالانه ۳ میلیون متر مکعب را علم می کنند که این درست نیست.

اسفندیاری با بیان اینکه واحد تولید آهن اسفنجی ما تا پایان سال ۹۵ راه اندازی خواهد شد اظهار کرد: واحد فولاد سازی کارخانه در خرداد ۹۷ راه اندازی خواهد شد. 

وی استان های هم جوار را مهمترین بازار مصرف تولیدات خود برشمرد و افزود: علاوه بر تأمین نیاز استان به افغانستان هم صادرات خواهیم داشت.

وی بیان اینکه واحد اسفنجی کارخانه ۱۰۰ درصد با توان داخلی ساخته شده است گفت: تا کنون ۵۵۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است که برای تکمیل واحد اسفنجی آن ۱۵۰ میلیارد دیگر نیاز است همچنین واحد فولادسازی آن با سرمایه گذاری چینی ها ساخته خواهد شد.

اسفندیاری بیا بیان اینکه ۵۱ درصد کارخانه متعلق به آقای حسن نژاد است که در پانزدهم بهمن ۹۳ از دولت خریداری کرده است افزود: ۴۹ درصد باقیمانده در تملک دولت است.

وی با بیان اینکه مواد اولیه کارخانه از معدن سنگ سنگان نهبندان تأمین خواهد شد افزود: در کنار کارخانه می تواند صنایع جانبی مثل تولید نبشی، پروفیل، نورد، مقاطع فولادی و … راه اندازی شود و اگر بخش خصوصی مایل به این کار است می تواند جهت اخذ مجوز از هم اکنون اقدام کند.

مدیرعامل کارخانه فولاد قاینات با بیان اینکه این کارخانه به شکل قوس الکتریکی اقدام به ذوب سنگ آهن خواهد کرد افزود: ۱۶۰ مگا وات برق از نیروگاه برق قاینات خریداری خواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید