مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی:

کاندیدا‌ها از دادن هر گونه وعده در زمینه حل مشکل آب خودداری کنند

دیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: کاندیدا‌ها باید از هر گونه وعده و دامن زدن به مباحث آب در جریان تبلیغات انتخاباتی خودداری کرده و توقعاتی ایجاد نکنند که نتوانیم عملی کنیم.

به گزارش اسفدن خبر  ، به نقل از مهر،حسین امامی پیش از ظهر دوشنبه در شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار کرد: تاکنون یک هزار و ۶۱۲ حلقه چاه کشاورزی استان به کنتور هوشمند تجهیز شده است.

وی بیان کرد: تعداد ۳۰۵ حلقه نیز همچنان فاقد کنتور هوشمند هستند که اسناد مناقصه مربوطه تهیه و به محض تامین اعتبارات لازم اجرایی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی همچنین به نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها آب شرب اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تمامی چاه‌های آب و فاضلاب شهری استان مجهز به کنتور دیجیتال اولتراسونیک هستند که هوشمند سازی آن‌ها تنها با یک سامانه قابل انجام است.

امامی اضافه کرد: چاه‌های آب و فاضلاب روستایی نیز دارای کنتور مکانیکی و برخی فاقد کنتور هستند که لازم است پک کامل کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها نصب شود.

تمامی چاه‌های خراسان جنوبی سال آینده به کنتور هوشمند تجهیز می‌شوند

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۶ حلقه چاه صنعت و خدمات نیز مجهز به کنتور هوشمند شده و تعداد هشت کنتور نیز آماده نصب است، عنوان داشت: با توجه به نبود اهرم مناسب برای الزام مالکان به نصب کنتور هوشمند لازم است در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به مصوبات جلسه قبل شورای حفاظت از منابع آبی استان تا پایان سال ۹۵ باید تمامی چاه‌های استان به کنتور هوشمند آب و برق مجهز شوند که این مهم در حال پیگیری است.

امامی همچنین به انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: کاندیدا‌ها باید از هر گونه وعده و وعید و دامن زدن به مباحث آب در جریان تبلغیات انتخاباتی خود خودداری کرده و توقعاتی ایجاد نکنند که نتوانیم به آن عمل کنیم.

وی به پیامدهای ناشی از کمبود و افت سطح آب زیرزمینی ناشی از مصرف بی‌رویه آب در استان اشاره کرد و افزود: این امر سبب تحمیل شدن بار اقتصاد به کشاورزان ناشی از هزینه‌های سنگین حفاری مجدد چاه‌هایی که در اثر افت سطح آب دچار نقصان آبدهی شده‌اند، است.

حفر مجدد چاه‌های کشاورزی ۱۰ میلیارد تومان به کشاورزان تحمیل کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی از تغییر محل ۲۰۲ حلقه چاه در سال گذشته خبر داد و گفت: تغییر محل و کف شکنی هر یک از این چاه‌ها بالغ بر ۵۰ میلیون تومان هزینه نیاز دارد که با این حساب در سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان در این بخش هزینه شده است.

امامی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه نیز ۹۸ حلقه چاه حفر مجدد شده که این امر هزینه‌های زیادی به کشاورزان وارد کرده است.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی آب در خصوص آب قابل برنامه ریزی برای آبخوان‌ها، بیان داشت: طبق این مصوبه وزرات نیرو و جهاد کشاورزی موظف شدند ترتیبی اتخاذ کنند که مصارف را تا سقف آب قابل برنامه ریزی کاهش دهند.

وجود ۱۲۳ حلقه چاه کشاورزی متروکه در استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: طبق این برنامه ریزی باید ۳۱. ۷۹ درصد میزان آب برداشتی از چاه‌های کشاورزی کاهش یابد از اینرو باید تدبیری اندیشیده شود تا این امر کاهش اثر را در کاهش سطح کشت داشته باشد.

امامی همچنین از وجود ۱۲۳ حلقه چاه کشاورزی متروکه در استان خبر داد و گفت: این چاه‌ها به دلایل مختلفی از جمله مشکل زمین تجهیز نشده و از زمان آخرین بهره برداری آن پنج سال می‌گذرد و نیاز است که پراونه بهره برداری این چاه‌ها ابطال شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی نیز در این جلسه با انتقاد از پایین بودن قیمت آب در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر ما هیچ ابزاری غیر از تنبیه قبض آب نداریم و باید قیمت آب در کشور تعدیل شود.

اصلاح ۵۶۰ کیلومتر شبکه فرسوده با مشارکت مردم

علی اکبر بسکابادی با اشاره به اینکه در مهر امسال شورای اقتصاد قیمت آب را ۳۰ درصد افزایش داد، بیان داشت: همچنین به مشترکین بالای ۵۰ متر مکعب مصرف درخواست دادند در مصرف آب صرفه جویی کنند چون قیمت آب به صورت پلکانی افزایش می‌یابد و لیتری هزار و ۵۰ تومان باید پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: مصوبه دیگری که در حال حاضر در مجلس دنبال می‌شود این است که مشترکین که مصرف بالا دارند اولا جریمه هنگفت پرداخت کنند و اگر بیش از دو بار مصرف بالا داشته باشند مجوز قطع آب را نیز داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال ۵۶۰ کیلومتر شبکه فرسوده با مشارکت مردم اصلاح می‌شود، گفت: در حال حاضر قرارداد اولین محدوده به طول ۷۰ کیلومتر با شرکت سازنده بسته شده است.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید