کاهش سن و افزایش مرگ و میر مصرف کنندگان سیگار

آمارهای غیر رسمی و نه قطعی نشان از افزایش مصرف کنندگان سیگار در کشور دارد و تأسف بارتر اینکه بخش اعظمی از جامعه مصرف کننده، جوانان هستند و روز به روز نیز میاگین سنی مصرف پایین تر می آید.

 مهرماه امسال محمدرضا مسجدی با استناد به آخرین آمارهای ارائه شده در زمینه مصرف سیگار، گفت: ۲۵ تا ۲۷ درصد مردان بالای ۱۵ سال و چهار درصد زنان در کشور مصرف کننده سیگار هستند. همراه با افزایش سطح سواد در میان قشر جوان، مصرف سیگار در آنها بویژه در زنان تحصیلکرده نیز افزایش یافته و پیدا کردن جایگزین به جای سیگار در باور زنان نسبت به مردان بسیار سخت تر است.

آمارهای غیررسمی نشان می دهد پنج میلیون و ٣٠٠‌هزار نفر در کشور سیگار و قلیان مصرف می‌کنند و بر اثر این مصرف سالانه ۵٠‌هزار نفر نیز به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به علت استعمال سیگار یا قرار گرفتن در معرض دود آن، جانشان را از دست می‌دهند.

به گفته علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت؛ مصرف سیگار ٢٠تا ٣٠‌سال از عمر افراد را کم می‌کند، اتفاقی که سبب کاهش نیروی انسانی و ضربه زدن به اقتصاد کشور می‌شود. مصرف سیگار، همچنین احتمال ابتلا به سرطان ریه را ٣٠ برابر و احتمال ابتلا به سکته قلبی را ٢ تا ۴ برابر افزایش می‌دهد.

**مصرف، واردات و قاچاق ۶۲ میلیارد نخ سیگار

علی اصغر رمزی رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در خصوص میزان مصرف، واردات و قاچاق سیگار به کشور، گفت: برآورد ما حدود ۶۲ میلیارد نخ در سال است و برخی برآوردها توسط سایر دستگاه‌ها با حدود ۱۰درصد کمتر یا بیشتر است. این مرکز جهت رسیدن به میزان مصرف دقیق‌تر یک سال گذشته، از مرکز آمار ایران درخواست کرد تا در سرشماری نفوس بعدی کشور چند سوال در خصوص مصرف دخانیات به پرسشنامه‌های مربوطه اضافه کند تا با این طریق بتوانیم به آمار دقیق‌تر دسترسی داشته باشیم و دستگاه‌های ذیربط بتوانند بهتر برنامه‌ریزی و سیاستگذاری بر کاهش و کنترل مصرف و برآورد میزان قاچاق سیگار داشته باشند.

**هر ۱۰ دقیقه سیگار یک ایرانی را به کام مرگ می کشاند

مصرف دخانیات به عنوان یکی از عوامل مهم تهدیدکننده سلامت جامعه، روند نگران کننده ای را طی می کند، عوامل مهمی که سالانه حدود پنج میلیون نفر را در جهان به کام مرگ می فرستد و حاصلی جز به هدر رفتن منابع اقتصادی و ایجاد بیماری های خطرناک ندارد. بنابر اعلام گزارش از وزارت بهداشت حدود ۱۰ میلیون نفر در ایران سیگار مصرف می کنند و متأسفانه گرایش به سیگاری شدن به سرعت در بین نوجوانان و جوانان در حال افزایش است.

خدیجه محصلی مسئول سوء مواد دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت ضعف در اطلاع رسانی و آگاهی سازی مستمر، نبود آموزش مدون و در نهایت برخی عوامل اجتماعی و محیطی را مهم ترین علت روند رو به افزایش آمار مصرف دخانیات در کشور می داند و می گوید: در حال حاضر حدود یک و نیم میلیارد نفر در جهان سیگار مصرف می کنند و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ این آمار به ۱٫۶ میلیارد نفر در سال برسد.

وی با تأکید بر اینکه الگوی مصرف سیگار در کشور تغییر کرده است، اظهار کرد: سیگار یکی از معضلات نسل جوان است که زمینه گرایش به سایر مواد مخدر را فراهم می کند و اگر اقدامی در جهت کنترل آن صورت نگیرد در ۱۰ سال آینده مرگ و میر ناشی از سوء مصرف سیگار افزایش چشمگیری خواهد داشت.

**کاهش سن مصرف دخانیات به ۱۲ تا ۱۴ سال

وی در ادامه با تأکید بر اینکه سن شروع مصرف دخانیات در دنیا بین ۱۲ تا ۱۴ سال کاهش یافته است، تصریح کرد: بر اساس گزارش سازمان C.D.C این آمار در ایران به سال آخر دوره راهنمایی و سال اول دوره دبیرستان رسیده است و متأسفانه مصرف سایر مواد به جز سیگار از ۲درصد به ۱۴ درصد رسیده است و آمارها بیانگر این است که روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر از جوانان و نوجوانان در جهان شروع به کشیدن سیگار می کنند و در بسیاری از موارد مدت زمان بین نخستین تجربه سیگار کشیدن تا وابستگی شدید به آن در طول یک سال یا کمتر اتفاق می افتد. ایران از لحاظ داشتن جمعیت جوان نیازمند توجه خاص در حوزه کنترل دخانیات است.

**۶۹ درصد سیگاری ها افسرده هستند

بر اساس آمارها برخی از افراد سیگاری بیشتر به دلیل مشکلات زیاد به دخانیات جواب مثبت می دهند غافل از اینکه با اینکار چه صدمه ای به خود و اطرافیان می زنند.

یک پژوهشگر حوزه دخانیات، افسردگی را بیشترین انگیزه روانی برای مصرف دخانیات دانست و افزود: بر اساس نتایج به دست آمده شیوع افسردگی در بین افراد سیگاری ۶۹ و در بین افراد غیر سیگاری ۴۰ درصد است بنابراین افسردگی بیشترین انگیزه روانی برای مصرف سیگار است.

امروزه در کشور ما جوانان زیادی به مصرف دخانیات روی آورده اند و اگر مسئولان ذیربط فکری جدی برای این ماجرا نکنند شاید در آینده شاهد مصرف سیگار در بین فرزندان ۸ تا ۱۸ سال خود باشیم.

باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید