• کد خبر: 788
  • گروه خبری : اخبار استان
  • تاریخ انتشار : 11 ژانویه 2016

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سال گذشته یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات به خراسان جنوبی اختصاص یافته است، گفت : امسال ۲.۵ میلیارد تومان تسهیلات به بخش دندانپزشکی خراسان جنوبی تعلق گرفت.

۲.۵ میلیارد تومان تسهیلات دندانپزشکی به خراسان جنوبی اختصاص یافت

به گزارش اسفدن خبر ، کامبیز مهدی‌زاده صبح امروز در مراسم افتتاحیه “طرح دندانپزشک خانواده” در بیرجند اظهار داشت: استان خراسان جنوبی بالغ بر ۷۵۵ هزار نفر جمعیت دارد که از این میزان حدود ۴۴۰ هزار نفر در شهرها و ۳۱۵ هزار نفر در روستاها سکونت دارند که حدود ۱۸۱ هزار نفر تحت پوشش طرح پزشک خانواده هستند.

وی افزود: بررسی وضعیت شاخص بهداشت دهان و دندان نگران کننده است و در حال حاضر در کشور شاخص دندان‌های کشیده شده و پر شده در کودکان ۲٫۰۹ است و در خراسان جنوبی این شاخص به ۲٫۰۱ می‌سد که تا حدودی از وضعیت کشوری بهتر است و حدود ۸۲ درصد از این شاخص به دندان‌های پوسیده مرتبط می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: در گروه سنی ۱۵ سال وضعیت بهداشت دهان و دندان در وضعیت بدتری قرار دارد که ۷۵ درصد این شاخص مربوط به پوسیدگی دندان است و در گروه سنی ۳۵ تا ۴۵ سال ۳۲ درصد مربوط به پوسیدگی دندان و ۴۲ درصد مربوط به کشیدن دندان است.

مهدی زاده بیان کرد: نکته دردناکتری که وجود دارد این است که با توجه به اقدامات فراوانی که برای سلامت دندان انجام شده در سال ۷۷ در گروه سنی ۱۲ ساله شاخص ۱٫۵ بوده، در سال ۸۹ این شاخص ۱٫۸ و در سال ۹۲ به ۲٫۰۹ رسیده که روز به روز افزایش داشته است.

وی گفت: در هزینه‌های بهداشتی ۹۰ درصد هزینه درمان به بخش خصوصی و ۱۰ درصد به بخش دولتی اختصاص یافته و همین باعث شده که کمتر به بهداشت دهان و دندان اهمیت داده شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که اهمیت دارد این است که در برنامه طرح تحول سلامت و در برنامه پزشک خانواده که ۱۰ سال است برقرار شده جای برنامه بهداشت دهان و دندان خالی است.

مهدی زاده افزود: براساس پیگیری انجام شده که دست اندرکاران بهداشت سلامت انجام داده‌اند با برنامه وزارت بهداشت و حمایت وزیر بهداشت، این برنامه در قالب بهداشت خانواده گذاشته شده و امکانات خوبی به آن اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: همچنین به ازای هر ۲۰ هزار نفر یک دندانپزشک جذب می‌شود و تاکنون ۲۵ واحد به ازای جمعیت ۲ هزار و ۴۸۱ نفری استان مجوز گرفته و تجهیز شده و ۲۲ واحد توسط همکاران اعلام آمادگی کرده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: تعداد افراد گرفته شده بیشتر از آمار ۲۰ هزار نفر هستند و دلیل آن این است که استان خراسان جنوبی با وسعت بالا و جمعیت بسیار اندک وضعیت خاصی دارد و یکی از مشکلات مرکز بهداشت عدم جمعیت و در واقع دندانپزشکان خانواده است که با پیگیری معاون بهداشت این شاخص ارتقا پیدا می‌کند و به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک پزشک اختصاص داده می‌شود.

وی گفت: با اعتباری که امسال مصوب شد ۷ درصد بهداشت خانواده مربوط به بهداشت دهان و دندان است که رشد خوبی داشته و در ۶ ماهه نخست امسال خدماتی شامل انجام حدود ۵۵ هزار واحد معاینه، ۵۸۲ مورد جرم گیری، بیش از ۳۰ هزار مورد کشیدن، ۱۰۳ هزار مورد وارنیش فلوراید و ۵۶ مورد ترمیم دندان صورت گرفته است.

مهدی زاده یادآور شد: در مورد این طرح بیشترین هدف گیری به سمت برنامه پیشگیری است که علاوه بر اینکه در آینده نزدیک افزایش ناهنجاری کم شود بهبود هم افزایش پیدا کند.

تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاه ها بسته شده اند.